Симпозиум „Дирижиране на имуномедиирана токсичност“
За специалисти Здравни грижи от цялата страна
40 медицински сестри ще се обучават да разпознават скритите симптоми за автоимунни токсични реакции при пациенти с маланом.
Българската асоциация по дермато-онкология огранизира обучение на специалисти по медицински грижи за ранно разпознаване на имуносвързани токсични реакции при пациенти с меланом, провеждащи лечение с имунотерапия. Имунотерапиите са в основата на модерния терапевтичен процес, със забележителни резултати в овладяването на заболяването. В хода на лечението обаче могат да се отключат редица скрити автоимунни реакции, част от които дори животозастрашаващи, ако не бъдат разпознати навреме. Същевременно те са напълно обратими при ранно установяване и своевременно лечение с кортикостероиди.
Затова в рамките на инициативата си за подобряване качеството на живот и грижа за пациентите с меланом, тази година БАДО организира специален симпозиум за професионално обучение на специалистите по здравни грижи, който ще се проведе от 30 юни до 2 юли във Враца. В него ще се включат медицински сестри от всички онкологични държавни и частни лечебни заведения в страната.
„Медицинските сестри в онкологичните лечебни заведения могат да бъдат ценен съюзник на пациентите и лекуващия ги онколог в овладяването на страничните ефекти от терапиите и трудностите, с които се сблъскват болните в хода на тяхното лечение. Те са онази фронтова линия герои, които са в пряк контакт с болните и прекарват много повече време до тях, дори от лекуващия ги онколог. Това ни вдъхнови да организираме обучение за ранно разпознаване и менажиране на имуносвързани токсични реакции, насочено именно към тях“, каза д-р Гергана Шаламанова, председател на БАДО.
По време на симпозиума изявени специалисти от различни области, свързани с лечението на меланом, ще споделят знанието си за същността и механизма на възникване на автоимунните реакции при лечение с имунотерапия, ще представят скритите симптоми и начините за тяхното ранно разпознаване и менажиране. Предвидени са редица практически задачи и разглеждане на клинични случаи от практиката на водещите онкологични клиники. „Вярваме, че това ще развие професионалните умения на екипите и ще превърне лекари и медицински сестри заедно в още един „щит пред болестта“ и истинска подкрепяща сила за болните от меланом и редки кожни тумори“, допълни д-р Ива Гаврилова, член на УС и секретар на асоциацията.
Локация:
гр. Враца, х-л ХемусДата:
30/06/2023